موضوع پولشویی به یکی از محوری ترین موضوعات امروز در نهادهای مالی و بخش های مختلف اقتصادی است  . این در حالی است که سالها است پدیده  پولشویی به عنوان یکی از مهمترین مباحث در کانون توجه نظامهای مالی و نظارتی جهانی قرار گرفته و قوانین محکمی برای مبارزه با آن تدوین و با جدیت پیگیری می شود . پولشویی در واقع تبدیل یا انتقال یك دارایی, با هدف پنهان كردن منشأ غیرقانونی آن دارایی است که امروزه به صورت بسیار پیچیده ای نشر و گسترش یافته است و اثرات و پیامدهای بسیار نامطلوبی بر اقتصاد کشورها بر جای می گذارد . این در حالی است که شناخت کافی از این بلای مالی در کشور وجود نداشته و آثار و پیامدهای مخرب آن در کشور هنوز به صورت جدی مدیریت نگردیده است . لذا یکی از اولویتهای اصلی شناخت پدیده پولشویی و جلوگیری از وقوع آن از طریق قانون گذاری و نظارت صحیح است . یکی از مصادیق اصلی این شناخت آن است که پدیده پولشویی تنها مربوط به بانکها و موسسات مالی نبوده و کسب و کارهای دیگر نیز در معرض خطر و ناهنجاریهای حاصل از این پدیده نوین و شوم مالی است . در حقیقت پول شویی شکل های مختلفی دارد که از آن جمله می توان به  انتقال درآمد و پول به خارج، تبدیل درآمد به پول خارجی
،چند مسیری کردن عملیات بانکی، استفاده از بنگاهای خیریه،انتقال مالکیت، خرید و فروش سهام،مشارکت صنعتی، خرید و فروش چند باره مستغلات و زمین ،خرید طلا و جواهرات ، خرید و فروش آثار هنری ، استفاده از نمایندگانی برای انتقال دارایی ها ، معاملات پایاپای ، صورتحسابهای جعلی و ... اشاره کرد . لذا مشاغلی که به طور وسیعی با پول نقد سر و کار دارند در معرض خطر پولشویی قرار دارند . بانکها ، بازار بورس و اوراق قرضه ، شرکتهای بیمه ( به خصوص بیمه عمر ) ، جواهر فروشی ها ، بنگاه های معاملات ملکی و اتوموبیل ، صرافی ها ، دفتر اسناد رسمی ، شرکتهای حمل و نقل و بنگاه های خیریه از جمله مهمترین کسب و کارهایی هستند که با موضوع پولشویی بیشتر درگیر  هستند  . در این میان بانکها یکی از مهمترین اهداف پولشویی به حساب می آیند . برخی از شگردهای عملیات پول شویی در آنها عبارتند از  تبدیل مقادیر زیادی پول نقد  به مقادیر کوچکتبدیل نموده و سرمایه گذاری آنها به  طور مستقیم در  بانکها ، استفاده از  ابزارهای مالی چون چک و معاوضه آنها با پول نقد  و  سپرده گذاری آنها ، اوراق مشاركت بی نام و ...  ابزارهایی هستند كه می‌توانند پدیده‌ پولشویی را تسهیل کنند .
از سوی دیگر نباید فراموش کرد که یکی از مصادیق اصلی در تطهیر درآمدهای غیر قانونی ، فرارهای مالیاتی است . باید در نظر داشت گریز از مالیات با خودداری از مالیات یكی نیست. خودداری از مالیات بدین معناست كه مالیات دهنده به گونهای قانونی بتواند از پرداخت مالیات شانه خالی كند, اما گریز از مالیات, گرایش یا توسل به شیوه های غیرقانونی دور ماندن از چشم حساب ها و مأموران مالیاتی است.
بنابراین از آنجا که پدیده پولشویی تطهیر درآمدهای حاصل از عملیات غیر قانونی است لذا کسب و کارها باید نسبت آن و  عوارض ، پیامدها و اثرات آن با مراقبت و هوشمندی بیشتری واکنش نشان دهند  . با این اوصاف شناخت پدیده پولشویی از مهمترین وظایف کسب و کارها به ویژه بانکداری ، بیمه ، بورس و دیگر کسب و کارهای مورد اشاره است تا از این طریق بتوان بیش از پیش به بالندگی اقتصادی و شکوفایی مالی رسید و از تهدیدهای آن بر کسب و کار دوری جست .

مهندس احسان باقری  (کارشناس ارشد بازاریابی خدمات بانکی)
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic