شعیب نظری

حال و روز این روزهای صنعت بانکدار ی کشورچندان چنگی به دل نمی زند چرا که سیاست های به کار گرفته شده در این بخش ،به عنوان اهرم های بازدارنده  دقیقا" نتیجه عکس داده است .
صنعت بانکداری ما به جای حرکت به سوی تنوع در ارائه خدمات انحصاری به سوی  تنوع در ایجاد برندهای مختلف  حرکت کرده است و عملا" این اسامی هستند که بانکها و موسسات مالی را از هم  متمایز می کنند نه نوآوری در خدمات!
از طرفی تصویب قوانین دست و پا گیر و لازم الاجرا انهم بدون در نظر گرفتن فضای رقابتی ،خودش تبدیل به یک مانع  در راه شکوفایی این صنعت  شده است ،چرا که عملا" در شرایط کنونی رقابت واژه ای کاملا" بی معناست .

بانکها و موسسات   هم در رقابت جذب منابع ،با کپی برداری از روی دست همدیگر و بالا بردن نرخ سودهای پرداختی به سپرده ها کوتاه مدت و بلندمدت ،در حقیقت منابع مالی را با نرخ بسیار بالایی جذب نموده که در یک فرآیند هزینه ساز دیگر و با توجه به در نظر گرفتن تمام هزینه های عملیاتی و اجرایی و..... نرخ تمام شده ی پول را برای واحدهای خود به شدت بالا می برند تا انجا که توجیه اجرای پروژه های سود آور با این منابع که هم بتواند منافع بانک و هم منافع سپرده گذاران را در نظر بگیرد امری دور از ذهن خواهد بود.

به واقع عدم وجودحرکتی پویا و منسجم به سوی ارائه خدمات غیر ریالی که در حقیقت باعث کم شدن گردش فیزیکی اسکناس در سطح جامعه و همچنین جلب سرمایه های سرگردان به سوی بانکها می شود این روزها به سختی گریبانگیر صنعت بانکداری کشور است .

شاید تا کنون حرکت های هم صورت گرفته باشد اما این حرکت ها به دلیل عدم پایه ریزی های دقیق و مطالعه شده  و منطبق با واقعیت جامعه هیچ گاه راه به جایی نخواهند برد .
بعنوان مثال یکی از معضلات بزرگی که هم اکنون سیستم مالی و قضایی کشور با ان دست به گریبان است  بحث " چک" و دنباله های مخرب آن است که تا کنون کسی موفق نگردیده است که راهی برای کم نمودن التهاب جامعه در این بخش نماید.
آمار بالای چک های برگشتی و سلب اعتماد در بین افکار عمومی در جهت استفاده از این  خدمت بانکی ،باعث گردیده که روند انجام معاملات به شدت کند گردد و گردش مالی در فضای خرد اقتصادی  با تنش مواجه گردد.
اما با تمام این تفاسیر باید باور داشت که در این راه هم می توان  برنامه های مفیدی طراحی و به کار بست  و ایجاد اندک تغییراتی بسیاری از خدمات ریشه دار مالی را آبدیت نمود.
اگر بانکها موفق به  طراحی و ایجاد فضایی شوند که در آن اعتبار و اعتماد را به خدماتی مانند چک برگردانند به سادگی می توانند دوباره منابع ارزان قیمت را به سوی خود جذب نمایند و در رونق بخشیدن به مراودات مالی جامعه یک نقش اساسی ایفا کنند.

اما متاسفانه همچنان کم تحرکی فعالان و مخصوصا" نظریه پردازان  صنعت بانکداری باعث گردیده است که این بی تفاوتی این صنعت را به سمت رکود پیش ببرد.
با این شرایط حتی اگر بانکها چندین برابر منابع مالی را هم که در اختیار دارند در بخش ارائه تسهیلات  و درآمد زایی به کار ببرند بازهم در واقع و در حقیقت زیان ده خواهند بود.

بالا رفتن ارزش افزوده برخی از دارائی های غیر منقول بانکها در سالهای اخیر یک سوپاپ اطمنیان کاذب برای گردانندگان آنها شده است تا اندکی از بار  سنگین ضرر های هنگفت را کم نماید اما بازهم دستور العمل های بازدارنده در این بخش باعث گردید که این کوره راه نیز بسته شود و عملا" بانکها و موسسات مالی به طور جد خلع سلاح شوند.

ولی آیا نمی شود راهی اندیشید ؟
ما می گوئیم می شود !
بله تعجب نکنید ،  راههایی وجود دارد که بازهم "چک" بتواند به یک ابزار کارآمد و مورد اطمینان تبدیل شود
راههایی وجود دارد که بتوان منابع ارزان قیمت را جذب نمود و در قبال ان تحصیلاتی مطمئن  پرداخت کرد که با درصد بالایی مجددا" به سیستم برگردد. 

با تعدادی از دوستان گمنام اما خبره در حال انجام مطالعاتی دقیق هستیم که انشالله در صورت تائید نهایی توسط تیم  محقق  و ثبت آنها بصورت کاملا" انحصاری با توافقاتی که انجام خواهد گردید وارد مرحله ی اجرای آزمایشی خواهد شد .
ما به دنبال اثبات این فرضیه ها هستیم و ایمان داریم که می توانیم  حرکتی نو ایجاد نمائیم که ثمره ی آن به جامعه بازخواهد گشت.


ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو